Yleisradion uusi dokumenttisarja Rap-Akatemia on paljon enemmän kuin kuvaus musiikkiopinnoista. Se on syväsukellus nuoruuteen, identiteetin rakentumiseen ja taiteen voimaan – ja samalla esimerkki onnistuneesta yhteistyöstä Yleisradion ja Voionmaan kansanopiston välillä. Sarja tuo esiin, miten julkisen palvelun media ja oppilaitos voivat yhdessä luoda tilaa nuorten äänille ja tarjota heille aidon väylän kohti ammatillista kasvua.
Rap-Akatemia seuraa kuuden 19–25-vuotiaan nuoren lukuvuotta Tampereella, Voionmaan kansanopistossa toimivassa Rap-Akatemiassa. Sarja julkaistiin Yle Areenassa 26. tammikuuta ja televisiossa Yle TV2:lla 26. helmikuuta alkaen. Dokumenttisarja on Yle Kulttuurin ja asian tuotantoa, ja sen ohjauksesta vastaa Samuli Pyykkönen.
Musiikki osana identiteettiä
Sarja näyttää, kuinka räppi ei ole osallistujille vain harrastus vaan kokonainen elämäntapa ja kulttuuri. Se toimii keinona käsitellä menneisyyttä, epävarmuuksia, päihteitä ja elämänvalintoja – sekä toivoa tulevasta. Lukuvuosi Voionmaalla vie opiskelijoita paitsi kohti mahdollista musiikkiuraa myös kohti itseymmärrystä.
Katsoja tutustuu muun muassa Ilmari Nurkkaan, joka tasapainoilee rikollisen elämäntavan ja musiikkihaaveiden välillä, Juho Taniin, jolle rap on kaikki kaikessa, sekä Noora Kytösalmeen, joka tuo tuotannossaan esiin herkkyyden ja naiseuden. Mukana ovat myös Kalle Kari, David Lehtovirta ja Fiinu Eerola – jokaisella oma tarinansa, omat haasteensa ja oma äänensä.
Ohjaaja ja tekijät lähellä opiskelijoita
Dokumenttisarjan kuvausryhmä tuli lukuvuoden aikana tutuksi myös muille Voionmaan opiskelijoille. Erityisesti ohjaaja Samuli Pyykkönen, joka on kertonut eläneensä itse haasteellisen nuoruuden, loi helposti lähestyttävän ilmapiirin.
”Musiikin kautta löysin yhteisön, jonka kanssa jaoin samat arvot, enkä ollut yksin kysymysteni kanssa”, Pyykkönen on kertonut Klangin haastattelussa. Tämä ajatus välittyy vahvasti myös sarjassa, jossa nuorten tarinoita käsitellään kunnioittavasti ja rehellisesti.
Opetus, ammattitaito ja päätöskeikka
Rap-Akatemian opetuksesta vastaavat Tampereen Rap-Akatemian kokeneet opettajat Pyry ”Are” Jaala, Tero ”DJ Massimo” Virtanen, Matti ”Megamasa” Kemi, Veikko ”6mäki” Kuusimäki sekä johtaja Niko Torvinen. Opintojen huipennuksena kaikki opiskelijat nousevat lavalle G Livelab Tampereessa järjestettävälle päätöskeikalle. Rap-Akatemia Graduation Party -taltiointi julkaistiin Yle Areenassa 26. tammikuuta.
Voionmaan opiskelijat osana Ylen tuotantoa
Yhteistyö Yleisradion ja Voionmaan välillä ei rajoitu vain dokumenttisarjan tapahtumapaikkaan. Voionmaan kansanopiston media-alan opiskelijat osallistuivat konkreettisesti sarjan toteutukseen. Sarjan tunnusmusiikkivideossa nähdään otteita opiskelijatyönä toteutetusta musiikkivideosta, ja projektia käsitellään tarkemmin sarjan seitsemännessä jaksossa sekä lyhytdokumentissa Syvään päähän.
Media-alan ammattitutkinto-opiskelija Henriikka Ojala kuvaa yhteistyötä Ylen kanssa innostavaksi ja opettavaiseksi.
”Olin innoissani, kun pääsin projektiin mukaan ja sitä kautta myös sarjaan. Kommunikaatio Ylen kanssa toimi hyvin, ja Samuli kertoi selkeästi, mitä hän toivoi musiikkivideolta ja kuvauspäivältä”, Ojala kertoo.
Videossa hyödynnettiin vanhaa videokameraa, joka toi visuaaliseen ilmeeseen retroa ja 90-luvun hiphop-henkeä – tyyliä, joka tukee sarjan teemaa ja rap-kulttuurin juuria. Ojalan tanssitausta näkyy vahvasti videon rytmissä ja liikkeessä.

Kuva: Robin Papp
Yhteistuotantoja ja uusia avauksia
Yhteistyö laajeni myös keskusteluohjelmien puolelle, kun Voionmaan media-alan ammattitutkinto-opiskelijat toteuttivat yhdessä Tredun opiskelijoiden kanssa Volume-keskusteluohjelman. Rap-artistius oli ohjelman teemana Rap-Akatemia-sarjan innoittamana. Vieraina nähtiin sarjan päähenkilö Fiinu Eerola sekä vastuuopettaja Pyry ”Are” Jaala.



